Сайт вчителя української мови та літератури КЗ "Новозлатопільська загальнооосвітня школа 1-3 ступенів"Гуляйпільської районної ради Дузян Ніни Дмитрівни

субота, 23 листопада 2019 р.

 Сьогодні 23 листопада - День пам’яті жертв голодоморів 





День пам'яті жертв Голодоморів, згідно з президентськими указами 1998 і 2007 років, щорічно відзначається в четверту суботу листопада. Цього дня в храмах Києва та на території всієї країни відбуваються поминальні панахиди.

Запали свічку в пам'ять про жертв Голодомору

Також запланована вже традиційна громадська акція "Запали свічку". О 16:00 пам'ять жертв геноциду українського народу вшанують хвилиною мовчання, встановивши запалену свічку на підвіконні свого будинку. На всіх державних будівлях, в організаціях і підприємствах приспустять Державний Прапор України. В телерадіоефірі цього дня обмежать трансляцію розважальних програм.
Дорогі діти, шановні батьки, запаліть свічку пам'яті на підвіконні у своїх домівках, вшануйте їх хвилиною мовчання, ніколи не забувайте страшні злочини проти українців.
Нагадаю, що в ХХ столітті українці пережили три голодомори: 1921-23, 1932-33 і голод 1946-47 років. Наймасштабнішим з них був Голодомор 1932-33 років – він був визнаний геноцидом українського народу, здійсненим комуністичним режимом Радянського Союзу. Згідно з даними Інституту національної пам'яті, Голодомор 1932-33 років убив 4,5 млн людей.

пʼятниця, 15 листопада 2019 р.

З метою вшанування багатогранного творчого доробку Тараса Григоровича Шевченка, виявлення творчо обдарованої учнівської та студентської молоді, розвитку її здібностей, виховання шанобливого ставлення до мови і традицій українського народу, підвищення рівня мовленнєвої культури Міністерство освіти і науки України вже десять років поспіль організовує проведення Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка.



Сьогодні відбувся районний конкурс в селі Залізничному , нашу школу захищали кращі із кращих:



Яценко Оксана , 10 клас,  зайняла II місце , наша зірочко, щасти тобі у всьому!!!








Черевко Ауріка, 5 клас, зайняла III місце,  сонечко наше , світи ще довго- довго!!! Творчих успіхів тобі та злетів!!!








вівторок, 12 листопада 2019 р.

Вітаю моїх учениць, талановитих та обдарованих, сміливих та рішучих, Черевко Ауріку та Лапіну Анну, які здобули перемогу в районному етапі конкурсу знавців мови імені Петра Яцика, зайняли друге місце, а Черевко Ауріка буде захищати в області Гуляйпільський район, показувати свої знання рідної мови.
Велике дякую вам, дівчатка, за вашу плідну роботу та жагу до знань! Бажаю вам подальших успіхів і творчих злетів!



Лапіна Анна зайняла третє місце в районній олімпіаді з української мови та літератури. Молодчинка наша! Дякуємо тобі, наша зірочка!!!

пʼятниця, 8 листопада 2019 р.

                       Зі святом, шановні колеги!
Мова – втілення думки. Що багатша думка, то багатша мова. Любімо її, вивчаймо її, розвиваймо її! Борімося за красу мови, за правильність мови, за приступність мови, за багатство мови… (М. Рильський).



8 листопада наші учні брали участь в районному конкурсі імені Петра Яцика


                                              Біжко Тимур - учень 3 класу  


Черевко Ауріка - учениця 5 класу


Лапіна Анна - учениця 10 класу

вівторок, 5 листопада 2019 р.

МІЖНАРОДНИЙ КОНКУРС З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ІМЕНІ ПЕТРА ЯЦИКА


Проводиться на виконання Указів Президента України від 09 листопада 2007 року № 1078 «Про Міжнародний конкурс з української мови імені Петра Яцика», від 28 листопада 2007 року № 1155 «Про деякі заходи щодо піднесення ролі української мови», відповідно до Положення про Міжнародний конкурс з української мови імені Петра Яцика, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 13 березня 2008 року № 168, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 липня 2008 року за № 643/15334.

Метою конкурсу є забезпечення всебічного розвитку і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя, сприяння утвердженню її статусу як державної, піднесення престижу української мови серед молоді.

Сьогоднi i в нашiй школi був проведений перший етап конкурсу, де приймали участь учнi 3-10 класiв, дiти iз задоволенням виконували завдання, переможцi будуть направленi на район для участi в другому етапi конкурсу


Найвідоміший український меценат навчив людей усього світу не бути бідними

Петро Яцик народився у карпатському селі у незаможній родині із дев'ятьох дітей.
Батьки Петра померли і він, як найстарший, узяв на себе утримання родини. Коли хлопець навчився справлятися з обставинами, розгорілась Друга світова війна — він вступив до лав УПА.
Утім із таким фактом у біографії важко було чогось досягнути в СРСР. Тікаючи від розправи КДБ, Яцик потрапив до Німеччини, звідти до Канади.
Тоді в його кишенях було 7 доларів. Але стоячи тут, він міг не боятися за своє життя. Отже ніщо не заважало йому розбагатіти.
Перші зароблені гроші Петро вклав у книгарню, наступний прибуток – у будівельну фірму. Тут Яцик відчув себе у власній стихії: за деякий час у нього вже було 17 таких компаній, що й вивело його у списки найзаможніших жителів Канади.
Цей факт, між іншим, не заважав йому самому косити газон, чистити басейн чи грабати листя. Найновіший Мерседес покидав гараж лише, коли будівельний магнат вирушав на важливі переговори, а три його доньки — Віра, Соня і Надія — їздили на уроки звичайнісіньким шкільним автобусом.
А витрачав український мільйонер свої статки на благочинність. Свого часу йому забракло часу й можливості здобути диплом, тому для освіти інших він грошей не шкодував. Петро Яцик — один із спонсорів Інституту українських студій Гарвардського, Колумбійського , Канадського і багатьох інших університетів.
Він виділяв кошти на переклад видання англомовновної "Історії України-Руси" Михайла Грушевського, дослідження українських традицій та Голодомору.
В останні роки свого життя Яцик затіяв провести "олімпійські ігри із знання української мови" – уже 15 років поспіль відбувається конкурс його імені, і кількість учасників вимірюється мільйонами.

понеділок, 21 жовтня 2019 р.

Готуймося до свята!!!

Створюй газету, кожен свою!!!
Отримуй приз!!!





«Єдиний скарб у тебе – рідна мова…»

МЕТА: розповісти про виникнення свята – Дня української писемності та мови;
подати відомості про великого мецената П.Яцика;
поглибити знання учнів про історію виникнення й становлення письма, про український алфавіт, історію українського правопису;
виховувати повагу до історичного минулого, до народу, його історії, любові до рідної мови; почуття національної гідності.
Перебіг заходу
Звучить мелодія української пісні.
Ведучий. Ну що ж, прийшов твій день, моя мово! Я сьогодні багато думала про твоє існування, а заразом –  і про своє… В твоїх очах нині багато сліз і розчарування, бо тебе розпинають там, де мають величати, не шанують – де мають підносити, не розуміють – де мають цікавитися та вивчати. Є десь у цьому і моя провина, та й кожного з нас… Хіба багато треба для того, аби наша мова від нас відвернулася? Зовсім трішки. Але ж забуваємо, що без мови немає народу, немає й нас самих, без неї ми просто-напросто ходячі тіла, без всілякої суті!                                                                                                   За давньою  традицією в будь-яке свято в Україні запалювали три свічі.
І сьогодні, в День української писемності, ми запалюємо три свічі:
першу – любові до Бога, віри, надії в майбутнє України, пам’яті Петра Яцика;
другу – любові до України, її історії, пам’яті Нестора Літописця;
третю – любові до рідної мови, української писемності.
Право запалити свічі надається : (називаються імена та прізвища учнів).
Звучить гімн України.
Звучить музика пiснi " Мова наша мова"
Ведучий. Сьогодні, 9 листопада, – День української писемності та мови. Це державне свято було встановлено 6 листопада 1997 року Указом Президента України  за підтримки ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі нашої мови для розвитку суспільства. В Указі було зазначено: «Установити в Україні День української писемності та мови, який відзначати щорічно 9 листопада в день вшанування пам’яті Преподобного Нестора Літописця».
Ведучий. У цей день, за традицією , покладають квіти до пам’ятника Нестору Літописцю, відзначають найкращі здобутки просвітителів у сфері мови та культури України. А також у цей день стартує Міжнародний конкурс знавців української мови ім. Петра Яцика. Саме він став засновником цього конкурсу серед передової учнівської молоді.
Розповідь про фундатора конкурсу – П. Яцика.
1-й учень. Як великого мецената і найпалкішого цінителя української культури, його знав увесь світ. Будучи українцем за походженням, він одним із перших у сучасній історії України мислив категоріями патріотизму в контексті глобального розвитку цивілізації. Тому його фраза-афоризм «Справжній патріотизм вищий за будь-які партії…» близька і зрозуміла для нас сьогодні.                                                                                                               Петро Яцик.
«Нетиповий українець…
Мабуть цей вислів більш точно передає сутність мого єства. Все своє життя я прагнув відродити українську свідомість, бив у дзвони вашого сумління, щоб ви…здерли полуду меншовартості і самовтіхи, аби наша нація… не залишилась… осторонь магістралі світового розвитку.
А наша прекрасна мова – солов’їне слово – витворена славними пращурами, виплекана національними світочами думки та духу, увібрана нами з материнським молоком, не може і не повинна бути ущемленою і зацькованою, спаплюженою і розчавленою нині – в самостійній Українській державі… Існуючи та працюючи заради цього все життя я свято вірив: замість того, щоб цілий вік нарікати на темряву, краще засвітити бодай одну свічку –й на світі менше стане темряви…»
2-й учень. Народившись у селі Верхнє Синьовидне на Львівщині у селянській родині, закінчивши семирічку, ставши помічником машиніста і виїхавши за кордон, П.Яцик не переставав вболівати за долю своєї Батьківщини. Канадський будівельник-землевласник українського походження, з кінця 50-х років почав направляти значні кошти на реалізацію різноманітних наукових і культурних проектів української діаспори. Маючи власний бізнес, зароблені гроші він вкладав в освітницьку діяльність й книговидання. Саме П.Яцик на власний кошт видав повне зібрання творів Михайла Грушевського, котре стало йому майже в мільйон доларів.
3-й учень. А у 2000 році, не зрадивши таки своєму життєвому кредо, Петро Яцик запалив свічку  Міжнародному конкурсу знавців української мови. Вперше він пройшов  у селі Моринцях ( на батьківщині Тараса Шевченка). Особливістю конкурсу стало те, що грошовими преміями відзначались переможці від І до Х місця. Перший преміальний фонд склав 475 тисяч гривень.
4-й учень. 2003 року відбувся ІV Міжнародний конкурс з української мови, в якому брали участь 5 мільйонів осіб. За рішенням Ліги українських меценатів, конкурсу було присвоєно ім’я Петра Яцика, а його донька Надія стала почесним головою конкурсу.
На 10-у річницю Дня Незалежності України П.Яцик був нагороджений орденом Ярослава Мудрого V ступеня.
5-й учень. У 2001 році одним з володарів Міжнародної премії  (Людина Року), в галузі благодійництва та меценатства, був визнаний Петро Яцик, який зробив великий внесок у справу збереження самобутності української нації як на Україні, так і за межами  нашої держави. Його вклад у розвиток нашої культури, мови, історії та традицій, створення і становлення українських освітніх закладів та центрів мав неоціненне значення для нашого народу, для утвердження  молодої, незалежної України у світовому співтоваристві.
Ведучий. Людина заговорила давно, з того часу, коли стала людиною. Та лише з появою письма вона змогла задовольнити потребу в переданні повідомлення на відстань у просторі і часі з появою письма. Сьогодні письмо в різних народів світу різне. Китайці і японці досі користуються ієрогліфами. Більшість мов Європи та Америки послуговуються латинським письмом, слов’янські народи – слов’янським, араби – арабським і т. ін.
Ведучий. Джерела нашого письма губляться десь у далекому минулому і до сьогодні наукою не пізнані. А ось як з’явилася абетка, якою користуємося сьогодні, знаємо. Славнозвісними творцями слов’янської абетки були брати Кирило і Мефодій, які жили в 9 столітті. Те давнє письмо називали кирилицею.
Ведучий. Найдавнішими рукописними кириличними пам’ятками є яскраво орнаментовані, розкішно оправлені пергаментні Остромирове Євангеліє (1056-1057 рр.), Рейнське Євангеліє, що його вивезла до Франції дочка Ярослава Мудрого Анна, Мстиславове Євангеліє, знамениті графіті на стінах Софійського собору в Києві.
Ведучий. Звичайно,  азбука постійно змінюється, вдосконалюється. Сучасний алфавіт містить 33 літери, кожна з яких має свою назву.
Учень-читець.

Тридцять три букви в одному ряду,

Тридцять три букви у кревнім роду,

Тридцять три букви – багата сім’я,
Тридцять три букви – то пісня моя.
Азбука рідна! Яка ж ти проста!
Крони зеленої зав’язь густа!
Буква до букви – і склад мій, і лад,
Слів найдорожчих людський зорепад.
В мові-розмові є всякі слова,
Букви ж поганої (ні!) не бува,
Букви, як люди, м’які і тверді
Букви, як друзі в моєму труді,
З ними шукаю і знаю: знайду
Місце своє у людському роду.

( М.Сом)
Ведучий. Своєрідною державою ми можемо назвати писемне мовлення, а основним законом  у ній є Український правопис. Один із перших українських правописів упорядкував 1619 року Мелетій Смотрицький – він закріпив  й узаконив для нашого письма букву г (ге).
Ведучий. Ми закінчили розмову  про виникнення писемності. Запам’ятайте пораду Дмитра Білоуса:
Учень-читець
Якщо з українською мовою

В тебе, друже, не все гаразд,

Не вважай її примусовою,

Полюби, як весною ряст.
Примусова тим, хто цурається,
А хто любить, той легко вчить:
Все, як пишеться, в ній вимовляється, –
Все, як пісня у ній звучить.

пʼятниця, 11 жовтня 2019 р.


Найкращий мiй 6 клас взяв активну участь в Акцii, до Дня Захисника Вiтчизни, склали посилочку солдатам - захисникам нашим i отримали подяки!!!








У переддень свят Покрови Божої Матері, Дня українського козацтва та Дня захисника України провели виховну годину. Переглянули чуттєвий відеоролик, де сказано прекрасні слова:

- Треба, перш за все, бути хорошою людиною і любити свою Батьківщину. Саме завдяки цій любові ми з вами живемо. Саме завдяки любові воїнів-захисників України, що зараз знаходяться на передовій, ми маємо можливість ходити мирним селом, спокійно спати, навчатися... А ми в свою чергу зібрали для наших захисників продуктові набори, написали листи вдячності й підтримки.

Слава Україні! Героям слава!
Виховна година закiнчилася солодким столом. Учнi були дуже задоволенi!!!

Лист до бійця АТО

Мій Любий солдате, пишу я до тебе
З подякою від щирого серця,
Що маю сьогодні я мирнеє небо,
Й надію, що лихо минеться.
Ти зараз на Сході — мене захищаєш,
Щоб мирним у мене був сон,
І те, що молюсь я за тебе — не знаєш,
На це не потрібно ікон.
Я просто у небо звертаюсь до Бога,
Щоб він тебе крізь боронив,
Безпечною всюди була щоб дорога
І стало на все тобі сил.
Щоб ти повернувся вцілілим, благаю,
Молюся за тебе щодня,
І хоч особисто тебе я не знаю,

Мені відтепер ти — рідня!

Повертайся, будь ласка, живим…

Повертайся, будь ласка, живим.

Я прошу не багато, й не мало.

Кожен вечір молюсь всім святим

Щоб нещастя тебе не спіткало.
Щоби Янгол закрив от біди,
Над тобою розправивши крила,
І шоб куля лихої орди
Не побачила, не зачепила.
Ясним ранком, та днем дощовим,
Я шепочу у синєє небо:
Повертайся, будь ласка живим,
Батьківщина чекає на тебе.

четвер, 10 жовтня 2019 р.



В нашiй школi пройшов майстер - клас на тему " Дари осенi", мiй 6 клас прийняв участь, найактивнiшими були серед учнiв школи, молодцi!!!



пʼятниця, 4 жовтня 2019 р.




Шановні колеги! Найкращі, найрозумніші, найдивовижніші! Щиро вітаю з професійним святом - Днем учителя! Нехай кожен день буде сповнений відчуттям легкості та задоволення! Неповторністю та вдячністю! Розумінням та вдячністю! Нехай кожного з нас підтримують, оберігають і поважають як вдома рідні, учнi, їх батьки, так і колеги та адміністрація закладу! Реалізації всього задуманого! І, найголовніше, бережіть в собі саму (або самого) СЕБЕ!




четвер, 3 жовтня 2019 р.

Учитель – важлива людина в житті кожної людини. Він відкриває дитині безліч таємниць в  дорослому житті і вчить не помилитися на складному шляху. 





Шановні колеги! За покликом серця ми з вами обрали благородну, потрібну, але дуже відповідальну професію. Вчити дітей - це не просто наша робота, це стиль життя. Адже ми дбаємо про учнів, як про рідних дочок і синів. Бажаю вам, дорогі колеги, незгасимої енергії, квітучого здоров'я, нових здобутків та перемог!







четвер, 19 вересня 2019 р.

I знову на уроках лiтератури йде мова про осiнь....


Лiна Костенко

Красива осінь вишиває клени
Червоним, жовтим, срібним, золотим.
А листя просить: – Виший нас зеленим!
Ми ще побудем, ще не облетим.

А листя просить: – Дай нам тої втіхи!
Сади прекрасні, роси – як вино.
Ворони п'ють надкльовані горіхи.
А що їм, чорним? Чорним все одно.


ОБЛІТАЮТЬ ЛИСТОЧКИ ОСТАННІ

Облітають листочки останні,
А душа — як весна молода.
Наші діти збирають каштани,
Де колись я тебе виглядав.

Відлітають літа, відлітають літа за літами,
За літами літа, дорогі, неповторні літа.
Тільки все, що було, тільки все, що було поміж нами,
Пломеніє в житті, як висока зоря золота.

Не повернеться пам’ятна осінь,
Не повернеться молодість знов,
Та цвіте однокурсниця досі,
Першокурсниця, перша любов.

…Облітають листочки останні,
Та душа — як весна молода.
Наші внуки збирають каштани,
Де колись я тебе виглядав.
Степан ЛИТВИН



середа, 4 вересня 2019 р.


В ніч з 3 на 4 вересня 1985 року в карцері табору особливого режиму с. Кучино Пермської обл. пішов із життя поет і правозахисник Василь Стус... У 1985-му!!! Коли вже йшла так звана бутафорна "перестройка"... А світла людина, патріот України карався у карцері табору особливого режиму. Отакі парадокси на нашій землі...
Василя Стуса довго мордували по тюрмах і таборах. І закатували до смерті. За те, що дуже любив Україну. За те, що писав українською. За те, що розмовляв українською. Бо пишався, що він - УКРАЇНЕЦЬ! І він пішов в Небо Великим Українцем!!! Згадаймо справжнього українського поета-патріота, лауреата Національної премії ім. Т.Г. Шевченка Василя Стуса....