Мета: охарактеризувати світ природи та світ дитячої душі, розкрити символіку образу лебедів, формувати вміння обґрунтовувати власне ставлення до прочитаного, розвивати зв’язне мовлення, виховувати любов до навколишнього світу.
Цілі:
учні знатимуть: зміст твору «Гуси – лебеді летять», особливості опису прекрасного у творі, що символізують лебеді в фольклорі та літературі;
учні вмітимуть: цитувати уривки з твору відповідно до поставлених завдань, характеризувати внутрішній світ героя, зіставляти відчуття Михайлика з власними, розповідати про враження від прочитаного.
Тип уроку: урок формування і засвоєння нових знань.
Методи, форми, прийоми: евристична бесіда, гронування, усне малювання, робота з текстом, робота в групах.
Обладнання: проектор, фотоілюстрації до твору, кольорові олівці, картки із завданнями.
Хід уроку
І.Організаційний момент. Рефлексія.
Зображення психологічної готовності до уроку у формі смайлика у робочих зошитах.
1. Актуалізація суб’єктного й досвіду й опорних знань.
На дошці записи:
Дитинство – це земля, з якої виростають дерева людських талантів і характерів. Якими високими і широкими ці дерева не були, там, у дитинстві, сховане коріння, що живить і тримає їх (Д. Павличко).
Душа летить в дитинство,
як у вирій,
бо їй на світі тепло тільки там.
Ліна Костенко
Учитель.
Як ви розумієте ці слова? (Відповіді учнів).
Як пов’язані вони із твором М. Стельмаха « Гуси –лебеді летять»?
2. А якби автобіографічну повість писали б ви, про який епізод зі свого дитинства обов’язково б повідали?
(Відповіді учнів)
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
-Як ви розумієте тему уроку?
-Якої мети маємо досягти, працюючи на уроці? ( Відповіді учнів.)
- Подумайте, діти, чого ви хочете навчитися і про що хочете дізнатися на сьогоднішньому уроці як читачі? Запишіть свої цілі на урок (діти записують і за бажанням озвучують)…
ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.
1.- На уроці ми говорили , що повість М. Стельмаха носить автобіографічний характер. Отже, ми з'ясували, що в образі Михайлика автор зобразив себе у дитячі роки.
. Словесне малювання.
Учитель. Яким ви уявляєте головного героя?
(Відповіді учнів).
-А чи хотіли б зустрітися із Михайликом, поспілкуватися?
Отож, зустрічайте - Михайлик!
2.Зустріч із літературним героєм. (Заздалегідь підготовлена дитина.)
Розповідь про себе,свої радощі і прикрощі.
А ось таким показав його режисер фільму Олександр Муратов, який у 1976 році створив кінострічку «Гуси –лебеді летять» за повістю
М. Стельмаха, де головну роль зіграв Володимир Чубаєв
(фото на проекторній дошці,уривок із фільму) .
Наскільки схожий «ваш» і «наш» Михайлик із цим образом? (Відповіді учнів).
3. Робота з текстом..
- Прочитавши твір,зустрівшись із героєм, переконались, що Михайлик дуже любив природу, розумів, відчував її.. Знайдіть і зачитайте фрагменти з тексту, які підтверджують цю думку.
Відтворіть у формі інформаційного грона світ природи, який впливає на Михайлика і формує його як людину,прокоментуйте ці образи.
Михайлик
|
річка
качка
щука
гриби
ліс
лебеді
сонце
|
– А які деталі природи мають особливий вплив на вас? (Розповіді учнів).
4.Робота дослідницьких груп
1 група. Простежте,чи існує зв’язок між змінами настрою головного героя і станом природи?
2 група. Хто прищеплював Михайликові любов до тваринного та рослинного світу?
3 група. Знайдіть, зачитайте і прокоментуйте рядки із твору, у яких ідеться про ставлення матері Михайлика до насіння. Про яку рису українців це свідчить?…
- Як можна охарактеризувати людину , яка вміє бачити красу природи?
5.Учитель. Повість має яскраву особливість-починається і закінчується одним образом. Чому? Що асоціюється у вас з образом цього птаха? (Казка, вірність…).
5. Виступ учня з індивідуальним повідомленням «Гуси – лебеді у фольклорі та літературі»(слайдовий супровід із зображенням лебедів).
- Отож, це образ-символ.
Що означає поняття «символ»? (Робота з підручником)
- Яке символічне значення гусей у даному творі?
6.Читання діалогу.
«От і принесли лебеді нам на крилах життя», - говорить дід Дем'ян.
- Знайдіть і прочитайте діалог між хлопчиком і дідусем. Про які ключі говорив дідусь? А чи бачили ви, як повертаються лебеді із вирію?
- Приліт лебедів символізує початок весни, нового життя…
« А лебеді летять, летять…над моїм дитинством…над моїм життям!..» – Яку думку ховає автор у цих рядках?
III. Підсумок уроку
1. Кольорове відтворення внутрішнього світу хлопчика з допомогою фарб, олівців.
Вчитель. Малюнки у вас переважно різнобарвні, як і наша природа,вони виражають добро і щирість .Я бажаю, щоб у вас у душі завжди було тепло і яскраво, щоб ви вміли бачити красу, що оточує вас, цінували та оберігали її.
2. Завершіть речення власною думкою
Із уроку на майбутнє я візьму…
IV. Оцінювання навчальної діяльності
- Чиї відповіді на уроці сподобались вам найбільше?
Вчитель озвучує і коментує оцінки.
V. Домашнє завдання.
Обов'язкове загальне: знайти у творі цитати, в яких зображено звичаї та традиції українців.
Обов'язкове на вибір: скласти кросворд до твору або написати лист-подяку автору.