Вісті з уроку української літератури , 5 клас
Олександр Олесь. Драма-казка «Микита Кожум’яка».
Тема: Олександр Олесь. Драма-казка «Микита Кожум’яка».
Мета: ознайомити з драмою-казкою Олександра Олеся; з поняттям драматичний твір та його особливостями; виховувати кращі людські якості, гордість за мужніх наших пращурів, повагу до історичного минулого українського народу, шанобливе ставлення до заповітів наших предків; розвивати навички виразного читання драматичних творів, артистичні здібності; навчити висловлювати власні міркування, удосконалювати увагу, мислення, зв’язне мовлення.
Обладнання: ілюстрації до казки, наочні завдання, портрет письменника, вишиті рушники, смайлики-валентинки, презентація.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Вчитель: Покладіть руки на парту, заплющте очі та промовляйте про себе за мною :
Я зможу сьогодні добре працювати на уроці!
Я думаю, замислююсь.
Я – особистість творча!
Я бажаю всім однокласникам успіхів сьогодні на уроці!
ІІ. Оголошення теми й мети уроку
ІІI. Актуалізація опорних знань учнів
* Мозковий штурм
1.Справжнє прізвище Олександра Олеся?
2.В якому місті Сумської області народився письменник?
3.Як називалася поетична книга О.Олеся, яку він закінчив писати в 1920 році?
4.Як називався літопис, який вивчав О.Олесь, щоб зрозуміти долю українського народу ?
5. Про що розповідається у книзі «Княжа Україна»?
6. Чим запам’ятався вам князь Ярослав Мудрий?
7. У чому основна думка звернення князя до своїх дітей?
8. Які риси характеру можна запозичити нам, нащадкам, від своїх предків?
ІV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу.
Слово вчителя: образи богатирів у руських билинах та в українських народних казках.
Драма (від гр. – дія) – твір, у якому життя героїв розкривається через розмови та вчинки дійових осіб. Призначена для постановки на сцені.
Дійові особи. Репліки. Дії. Картини. Яви. Ремарки – пояснення автора. Словникова робота
Джура – зброєносець, орда – військо, воєвода – воєначальник, єдваб – коштовна тканина, днесь – вдень, зараз, химерний – дивний, бити чолом – кланятися.
V. Бесіда з учнями за змістом казки.
1. Яке лихо сталося у Князя?
2. Що воєводи радили Князю?
3. Чому Князь вирішив звернутися до Микити Кожум’яки?
4. Чому Микиту називають Кожум’якою?
5. Які надприродні можливості мав Микита?
6. Хто, крім дітей, ще приходив до Микити Кожум’яки з проханням від Князя?
7.Чому Микита вирішив боротися зі Змієм лише тоді, коли його попросили про це діти?
8.Який інтерес – особистий чи громадянський – змусив Микиту воювати зі Змієм?
9. То в чому сила Микити Кожум’яки?
VI. Дослідницько-пошукова робота учнів.
1.Тема – боротьба богатиря Микити зі змієм.
Ідея – уславлення мужності народних героїв.
Гіпербола – художнє перебільшення.
Додаткове завдання-дослідження: відшукати гіперболу у наведених висловах.
Знає кума – знає півсела. Щира праця гори верне. Злості повні кості. Сказано: велика птиця – горобець. Попав пальцем в небо, аж бамкнуло.
2. Проблемні запитання.
- Чи можна в наш час зустріти таку людину, як Микита Кожум’яка?
- На вашу думку, чи є сьогодні справжні патріоти, які здатні віддати життя за Україну та її народ?
- Що прославляє, а що засуджує автор у творі?
- Які важливі питання порушено у казці?
3. Розташувати малюнки у правильному порядку відповідно до сюжету.
Фізкультхвилинка
4. Робота творчої групи: інсценізація драми-казки «Микита Кожум’яка»
Пам’ятка «Як читати за ролями»:
• оберіть потрібний тон;
• умійте переконувати, співчувати, захоплюватись, обурюватись;
• відтворюйте в діалогах та поведінці вдачу своїх персонажів;
• не забувайте про роль жестів, міміки.
5. Вікторина «Хто уважніший» .
Про кого сказано: «У тебе серце золоте…»? (КНЯГИНЯ)
Хто сказав: «Хто не бореться, той раб»? (КНЯЗЬ)
Чиї це слова: «Воєводи! Не годиться, щоб віддав Дочку наш Князь»?( ДІД)
Хто сказав: «Слово ще — й робити кину»? (МИКИТА)
Чиї це слова: «Ще не вмерла правда в світі, вогник віри не погас..»?(ДІВЧИНКА)
Хто сказав: «Гнулись ми, та досить гнутись»? (ВОЄВОДА)
Кому належать слова: «Зважся, з силою зберись і – на гада!»(БРАТ)
6. Перегляд мультфільму.
Вчитель: народна казка про змієборця Микиту Кожум’яку зацікавила й сучасних митців – мультиплікаторів. Вони створили перший повнометражний мультфільм у 3D-форматі «Микита Кожум’яка», але головними героєм зробили сина Микити.
7. Скласти сенкан «Микита Кожум’яка».
Зразок
Микита Кожум'яка.
Мовчазний, кремезний.
Мне, бореться, перемагає.
Оборонець рідного народу, Києва.
Змієборець.
VII. Підсумки уроку.
Гра «ТАК-НІ»
1.Князь із Княгинею сумували, бо повинні були віддавати Змію улюбленого сина? (Ні)
2. Народ боявся Змія? (Так)
3. Князь зібрав воєвод, щоб повідомити їм про своє рішення добровільно віддати Змію дочку? (Ні)
4.Чи всі воєводи одностайно погодилися з Князем боротися проти Змія? 5. У три роки Микита міг побороти свого батька? (Так)
6. Микита злий і жорстокий? (Ні)
7. У Микити було п'ять братів? (Ні)
8. Микита одразу погодився боротися зі Змієм? (Ні)
10. Замок Змія був похмурий, темний? (Ні)
11. Чи важко Микиті було боротися зі Змієм? (Так)
12. Микита врятував Князівну від Змія? (Так)
VІІI. Рефлексивно – оцінювальний етап
Рефлексія настрою.
Самооцінка.
· Я брав (брала) активну участь у роботі.
· Я доповнював ( доповнювала).
·Я на уроці був (була ) пасивним (ою).
IX. Домашнє завдання.
1.Опрацювати матеріал на ст. 176.
2. Скласти план до казки, виразно читати драму за ролями.
3. Ілюстрації до твору.
ДОДАТОК 1
ІНСЦЕНІЗАЦІЯ КАЗКИ
1 СИН.
А ви чули чутку дивну?
Кажуть люди, що князівну
Завтра змієві дають ...
У палатах сльози ллють!..
2 СИН.
Що робить? Прийшла черга
Невблаганна, грізна, люта...
Ех, коли б оця рука
Та була з заліза кута!
1 СИН.
Таку руку має він,
Наш найменший брат Микита.
Не з заліза - з криці лита!
Переміг би він один...
МИКИТА.
Відчепись!
БАТЬКО (входить).
Гарно, сину, дуги гнеш -
Це уже сьогодні п'яту?
2 СИН.
Ех, цю б силу та на змія!
Та чомусь плоха надія...
ПАРУБОК (до старого Кожум'яки).
Князь великий нас послав
І чолом звелів нам бити
До твого синка Микити,
Щоб він відповідь нам дав.
Князь довідавсь, що твій син
Неймовірну силу має
Що в державі він один.
МИКИТА (рве дванадцять шкур).
Відчепіться!..
Геть! Не маю я охоти
Розмовлять під час роботи.
БАТЬКО (до парубків).
Кепсько ... Ви мовчіть тепер!.
Тихо йдіть собі додому,
Бо не спустить він нікому!
Бач, дванадцять шкур роздер.
ПАРУБКИ (з похиленими головами пішли).
БАТЬКО.
Сину, сину! Що ж це буде?
Це ж були від 'князя люди ...
Не гаразд, мій любий сину...
МИКИТА.
Слово ще - й робити кину.
(Входить дванадцять дідів).
ДІД.
Князь прислав нас до Микити
І звелів чолом нам бити!
(Вклоняються).
Довго князь марнів від суму,
Все мовчав і думав думу
І надумавсь він повстати
Проти змія, проти ката.
І почав він добиватись,
Хто б міг з гадом позмагатись.
І повірите: півсвіту
Показало на Микиту,
Кажуть: другого немає -
Він і біса подолає.
Зглянсь на князя, край спаси!
Що ж, чи відповідь даси?
МИКИТА.
Ходять, лазять, заважають
Від роботи відривають,
Хоч покинь та з двору йди...
БАТЬКО (пошепки до дідів).
Йдіть, бо близько до біди!
МИКИТА.
Знов набилось повний двір ...
Через вас дванадцять шкір
Вже подер... Хіба не шкода?
БАТЬКО.
Йдіть, бо станеться пригода!
(Діди пішли).
БАТЬКО.
Я мовчу... Не хочеш битись -
Будеш змієві коритись.
1 СИН.
Бачать: робить - почекайте,
Не схотіли - ну, так майте!
(Входить дванадцятеро дітей)
ДІВЧИНКА.
Нас прислали до Микити,
Ми прийшли його просити.
Де ж він, той, що дуги гне ...
БАТЬКО.
Ось він, діти, шкури мне.
ДІВЧИНКА.
Князь, княгиня і князівна
Низько б'ють тобі чолом.
Налети орлом на змія,
Вбий його своїм крилом.
Як гарнішу від князівни
Знайдеш квітку навесні,
І коли темніші неба
Оченька її ясні,
Мусиш, лицарю, піти!
Все ти матимеш, що схочеш,
Зробить князь для тебе все,
А князівна в подарунок
Власне серце принесе ...
МИКИТА.
Скарбів, діти, я не хочу!
Що б робив я з скарбом цим?
Недосяжна зірка в небі,
Хоч вона і сяє всім.
Йдіть і князеві скажіть ви,
Що я вийду на двобій,
Що поміряюся з гадом,
Хоч і дужий, кажуть, змій.
(Всі наче закам'яніли).